Jak si představuji nové bydlení a svobodný životní prostor?

Jak si představuji nové bydlení a svobodný životní prostor?

#22 Přestaňme bořit a začněme tvořit svobodný životní prostor!

Pandemie mění naše zvyky od úplných základů.

Mnoho z nás bylo zvyklých trávit svůj čas mimo domov. V práci, se svými koníčky, na cestách. Domů jsme se často vraceli pouze přespat. Nevadilo nám tedy, že bydlíme v paneláku nebo uprostřed města. Hlavním kritériem byla dostupnost služeb a zábavy. O víkendech a dovolených jsme pak byli zvyklí vyrazit třeba na chatu, chalupu, k moři, za prohlídkou památek, nebo za jinými zážitky někam na druhý konec světa. Teď se naše zvyky od základů mění a zdá se, že to nebude jen na chvíli. Opatření, jimiž se budou jednotlivé státy chránit a vytvářet umělé hráze bránící přenosu koronaviru budou trvat měsíce, možná roky. A i když budou zmírněny, nikdy se už věci nevrátí do starých kolejí. Všichni už totiž budeme mít ZKUŠENOST. Co když se něco podobného bude v budoucnosti opakovat? Co když přijdou jiné události, které každého z nás omezí, jako ten malý neposedný vir?

Budeme tedy měnit své zvyky a první, co budeme chtít po změně sebe samých a nápravě vztahů s nejbližšími, změnit, je bydlení. Asi netřeba rozebírat, že karanténa, případně jiné nesnáze, které nás připoutají k našemu domovu, se úplně jinak snášejí v paneláku nebo v malém bytě uprostřed města, jinak v domku ze zahradou na okraji nebo za městem, a už vůbec nemluvím o bydlení v lůně přírody.

Pokud jsme tyto potřeby nepociťovali díky mnohým dostupným rozptýlením i předtím, zatouží nás nyní mnohem víc alespoň po kousku přírody kolem sebe, po kousku svobody a svěžího vzduchu. Mohu srovnávat. Léta jsem žil v bytech ve městě. V centru města i na sídlišti. Teď žiji v domku na okraji Prahy, s vlastní zahrádkou, kousek od lesoparku. Všechna ta opatření zamezující šíření viru se tady na okraji projevila snad jen tím, že se život ještě více zklidnil. Je výhoda když na zahrádce nemusíte mít roušku a děti se můžou volně proskočit. Neuteče vám ani jeden západ jarního sluníčka, ani jeden nový květ na meruňce u plotu, která už začala kvést…

Nemyslím si tedy vůbec, že by realitní trh v období „virovém“ a „povirovém“ stagnoval a že by ceny nemovitostí klesaly. Možná se pokles cen bude týkat bytů v husté zástavbě, kde není úniku do přírody a kde frčelo krátkodobé ubytování, které s omezením cestování prakticky končí. Rozhodně se to ale nebude týkat pozemků určených a vhodných ke stavbě domů a domků mimo velké aglomerace. Změny ve způsobu práce a školské výuky (spíše homeoffice a interaktivní výuka než pobyt v kanceláři a škole) tomu jen a jen nahrají.

Nezastírám, že chceme zajít s rodinou ještě dál a hodláme toto místo na okraji Prahy vyměnit za úplnou samotu. Našli jsme totiž svoje vysněné místo, kde si chceme plnit svůj sen a vybudovat malý ráj na zemi, ale budeme náš domek opouštět s velkou vděčností a pokorou, že nám umožnil žít volně a svobodně v nelehké době nepříjemných omezení.

A jak si představuji ideální bydlení?

Už jsme o tom na těchto stránkách psali. Bez představy není tvůrčího činu. Co si dovolíme vytvořit uvnitř sebe, to můžeme stvořit i ve fyzické realitě. Takže, jdu na to! 🙂

Vše stavím v harmonii s přírodou. Nezraňuji ji nadbytečnými zásahy a vše se snažím volit tak, abych ji neobtěžoval. Ani floru, ani faunu. Vím, že tak, jak se budu chovat já k ní, bude se chovat ona ke mně.  Vhodně volím materiály, design a technologie tak, abych neomezoval sebe ve svém pohodlí, ale ani přírodu. Vztah mezi námi by měl být naprosto vyvážený a harmonický. Jeden podporuje druhého. Proto si mohu dovolit takové zásahy, které přírodu podpoří. Jsme tu oba. Člověk i příroda. Nevhodnou floru proto mohu citlivě nahradit rostlinami, které přesně odpovídají povaze místa i charakteru přírody, podpořit růst rostlin neinvazivní technologií nebo jiným citlivým způsobem (např. chytrou závlahou apod.)  Jsem co nejvíce soběstačný v produkci ekologických energií pro moje potřeby a v zásobování zdravými a ekologickými potravinami. K ošetření a ochraně rostlin nepoužívám chemické prostředky, ale využívám především systém permakulturního pěstování rostlin.

Využívám hojně solární energii, ale nespoléhám jen na ni. Postupně přecházím na zcela nové energetické zdroje, které jsou ekologické a dovolují naprostou nezávislost každé domácnosti na vnějších dodávkách.

Vše, co tvořím, má trvalou hodnotu. Pracuji s rozmyslem a nejsem-li odborník, svěřuji realizaci svých snů odborníkům. To proto, abych se v budoucnu nemusel zdržovat opravami a zbytečnou údržbou provizorních nebo nedokonalých systémů a výtvorů a bourat to, co se mi nepovedlo. Preferuji odborníky, kteří stejně jako já tvoří srdcem.

Chovám se šetrně k vlastnímu zdroji vody. Dbám na to, abych užitou vodu co nejvíce vracel zpátky přírodě, a to s minimálním znečištěním.

V komplexu se dokonale prolíná část obytná s dostatečným prostorem pro každého člena rodiny i pro společné chvíle, část pro odpočinek, práci a zábavu v každém počasí (vnější i vnitřní prostor pro relaxaci, wellness, bazén, posilovna, sportoviště, dětské hřiště, ateliér, pracovna, nahrávací studio, malá hvězdárna apod.) a část užitná. Vše je možno využít podle počasí jak venku, tak uvnitř.

Voda je nezbytnou součástí celého komplexu bydlení a žití. Je vhodně a šetrně zakomponována do prostoru formou různých užitných i okrasných nádrží, jezírek a toků. Voda se propojuje s energií přírody uložené v zemi (kameny, půda), s energií slunce a čerstvým svěžím vzduchem a tyto elementy společně nabíjejí prostor úžasnou a nenapodobitelnou energií.

Tento prostor je dokonalý a harmonický. Je to dokonalé místo k životu mému a k životu mé rodiny.

A jaké jsou Vaše představy?


Podpořili jsme tvůj záměr? Ano?

Podpoř i ty náš záměr tvořit i nadále to, co je potřebné!

  • Poskytnutím finančního daru na transparentní účet.
  • Menším podílem z prodeje výrobků a služeb, které nabízíte.
  • Nákupem materiálu potřebného pro výstavbu centra a jeho vybavení.
  • Poskytnutím služeb pro realizaci projektu.
  • Zprostředkováním bezplatného prostoru pro propagaci a šířením povědomí o naší činnosti, aktivitách a cílech našeho spolku.